Autor: Axinte Stefan

DIN DESCHIDERE IN FINAL !

Svidler,Peter (2751) – Samhouri,Bilal (2256) [B24]

41st Olympiad Tromso 2014 Open Tromsø (1), 02.08.2014

1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 Nc6 6.g3 Deci siciliana inchisa

cu g36…Bb4 7.Bg2 d5 negrul joaca activ . Bataia la c3 era o optiune pentru el

[7…Bxc3+ 8.bxc3

Castro Rojas,Oscar Humberto (2380) – Sanz Alonso,Francisco Javier

[B45]Costa Brava Costa Brava Exemplul 1 , 1976 7.Bg2 Bxc3+ 8.bxc3 0–0

9.0–0 Qa510.Bd2 d5 11.exd5 exd5 12.c4 Qa4 13.Nxc6 bxc6 14.cxd5 Nxd515.c3 Qc4

16.Qb3 Qe217.c4 Nb6 18.Bb4 Rd8 19.Bxc6 Rb8 20.Bd6 Qe6 21.Rfe1 Qg

22.c5 Ba6  23.Be4 1–0

Congrady,Miroslav – Kajan,Milan [B45]Bratislava Slovan op Bratislava

Exemplul 2

1991 7.Bg2 Bxc3+ 8.bxc3 d5 9.Nxc6 bxc6 10.e5 Nd7 11.Qg4 Nxe5 12.Qxg7 Ng6

13.0–0 Qe7 14.Re1 f5 15.Qh6 Rg8 16.c4 Bb7 17.cxd5 cxd5 18.Rb1 Rc8

19.Qe3 Rxc2 20.Rxb7 Qxb7 21.Qxe6+ Kf8 22.Bh6+ 1–0

Kassebaum,Roman (2320) – Goossens,Etienne (2140) [B45]NRW-

Liga 9900 Germany(7.3), 22.03.2000, Exempul 3

7.Bg2 Bxc3+ 8.bxc3 Qa5 9.0–0 0–0 10.Rb1 d5 11.exd5 Nxd5 12.Nxc6 bxc6

13.c4 Qxa2 14.Rb3 Nf6 15.Ba3 Ba6 16.Bxf8 Rxf8 17.Qd3 Qa5 18.Ra3 Qb6

19.c5 Bxd3 20.cxb6 Bxf1 21.bxa7 Ra8 22.Kxf1 1–0] 8.exd5 exd5 9.0–0 0–0

10.Bg5 Be7 11.Re1 h6 12.Nxd5!!

Doar calculul este cel care decide aceasta pozitie .

Faptul ca peste 3 mutari calul din e7 ramane fara aparare permite aceasta combinatie

de efect ! 12…Nxd5 13.Nxc6 ! mutare intermediara 13…bxc6 14.Bxe7 Nxe7

15.Qxd8 Rxd8 16.Rxe7 si iata urmarile : 1.pion curat in plus 2.2 piese active

3.structura slabita de pioni a negrului( ,,dintii babei ,, da ?) Asta ar trebui sa fie

de ajuns pentru Svidler.Totusi trebuie tehnica si atentie. Cel mai greu se castiga

pozitiile castigate,nu-i asa ? 16…Bf5 17.c4 Rdc8 18.Re5 g6 19.b4 Rab8

20.a3 Kf8 21.Rd1 Be6 22.Rc5 a5! Negrul joaca curajos,adica activ .

Este singura sansa de a mai spera ceva 23.bxa5 pion liber departat totusi

23…Rb3 24.a4 Rb4 25.Rxc6 Rxc4 26.Rxc8+ Bxc8 27.Bf1 Rc7

28.a6 Ke7 29.Rb1 Kd6 30.Rb6+ Kc5 31.Rb8!

regele negru trebuie

sa ramana ,,taiat,, 31…Be6 32.Rb7 Kc6 33.Bg2+ Partida aminteste

de unul din titlurile despre finaluri a maestrului Radulescu : Din deschidere in final !

sau de cateva dintre cartile dedicate finalurilor  ale marelui maestru american,

Edmar Mednis. Partida este frumoasa prin simplitate.

Eficienta inainte de toate ! Scurt si la obiect. 1–0

Chess & Strategy,Carti & Reviste

MATERIALE  PENTRU  ANTRENAMENT

http://www.stere.ro/ – puteti descarca carti si reviste de sah

sau pe frsah.ro la  Lectii descarcati finalurile care se pot vizualiza

prin programul  ChessBase Raeder 2013

pe care-l puteti descarca gratuit de aici :

http://en.chessbase.com/pages/download

STUDIU

Site-uri pentru studiosi ( !!)  :   1.Chess & Strategy

2. http://www.chess.com/

3. http://bishopsbounty.blogspot.ro/

4. http://www.365chess.com/

JOC

iti poti crea un cont si juca free

pe :      http://en.playchess.com/Home/Download

Indicatii gasesti aici  : http://en.playchess.com/Home/Support

CLASIC – CAMPIONI 10 ANI !!

5   MEDALII 1  AUR 1 ARGINT ,   3   BRONZ !!

LA  PROBA CARE CONTEAZA CU ADEVARAT

IN PALMARESUL UNUI CLUB ,CEA DE

CLASIC



echipa de 10 ani a devenit campioana nationala

dupa o lupta extrem de inversunata !

Sincere felicitari pentru Andrei Bulgariu ,Iannis Comisu

si Fotache Tudor

si in special lui Matei Dumitrescu

care a fost un adevarat capitan de echipa si a tras echipa dupa el.

Echipa de fete Micul Sahist de fete 8 ani in componenta :

Antonia Lacatusi ,Ana -Maria Costescu si

Nicoleta  Cojocaru -Mlesnita -cu 4 puncte din 5 !

a cucerit medalia de bronz !


Diana Lupascu a cucerit aurul la 14 ani cu echipa de fete

a Politehnicii Iasi  la care a fost imprumutata

si Alex Calin aurul tot la 14 ani imprumutat

si el la echipa Tinerii Maestri  !

Felicitare celor 3 micuti Teo Fadur,Rares Costioaia,Matei Pachitanu

pentru curajul de a juca la  grupa de 10 ani si

multumesc parintilor pentru intelegere.

Cele mai bune performante la CLASIC :

Matei Dumitrescu si Andrei Filip cu 6 din 7 !, Andrei Bulgariu 5 din 6,

Felix Fotache  si Nicoleta Cojocaru Mlesnita  4 din 5 ,

Iannis Comisu 3,5 din 4

RAPID


Echipa Micul Sahist A  a devenit vicecampioana nationala !

Echipa Micul Sahist A de fete 8 ani a ,,recidivat ,,

obtinand medalia de bronz !

Nicoleta Cojocaru- Mlesnita  5 din 5  !!


Cele mai bune performante la RAPID :

Matei Dumitrescu din nou 6 din 7,Robert Pavaluc -care si-a revenit ! –

cu 5 din 6 ! si Matei Pachitanu cu 5 din 7 !

BLITZ


Baietii de la 10 ani au luat bronzul..

Remarc pe Matei Dumitrescu ( 5,5 pct) si Matei Samoil ( 4 pct .)

in conditiile cand nu am facut pregatire specifica pentru blitz  !

*****   Matei Dumitrescu a dovedit ca este un campion

adevarat ,din 21 de partide jucate a  castigat  15 partide,

a remizat in 5 si a pierdut doar una  !    *****

– si aia totusi la blitz.

Per general, l-au secondat cu brio  toti cei 3 colegi din echipa de 10 ani.

Ceilalti 2 remarcati sunt Andrei Filip si Nicoleta Cojocaru-Mlesnita.

CUPA FEG – O REUSITA DEPLINA !

A fost o participare numeroasa , 55  de copii ( !)

Multumesc conducerii FEG pentru sustinerea constanta a sahului

si pentru sponsorizare .

Deasemenea  multumesc colegilor mei

Mihail Stefanache,Alin Garbea si Alin Apostol  pentru ajutorul acordat

precum si personalului de la scoala pentru ajutor !

Toti copii de la Micul Sahist au cucerit premii astfel :

Andrei Dimitrenco si Teodor Fadur au cucerit locul II si III la pregatitoare baieti

iar Nicoleta Cojocaru si Alexandra Rotariu locurile II si III la fete pregatitoare.

Maria Apostol a castigat locul II la gradinite !

David Vasiliu premiul I iar Bogdan Rotariu

si Ilinca Puscasu premiul III la pregatitoare ! Felicitari !

CAMPIONI GRADINITE !!

ANDREI FILIP – CAMPION PREGATITOARE !

MARIA SAMSON -CAMPIOANA GRADINITE FETE !

ANA-MARIA COSTESCU -VICECAMPIONA PREGATITOARE !

NICOLETA COJOCARU-MLESNITA  LOC III PREGATITOARE !

MATEI PACHITEANU -VICECAMPION GRADINITE !

GEORGIANA CLAPON -LOC III GRADINITE !

RARES COSTIOAIA- LOC III GRADINITE !

RAZVAN CUCU – LOC VII PREGATITOARE !

Foarte bine au jucat si Alex Vizitiu,Matei Mogirzan si Alex Ifrim.

FELICITARI TUTUROR !!

CONCURSURI ȘCOLARE

PREGĂTITOARE + GRĂDINIȚE ECHIPE

Miercuri  28 mai  ora 15.45 –  Sala de Consiliu a Primăriei Iași


loc  I clasa PREGĂTITOARE echipa  Titu Maiorescu !!-Șt.Axinte

Matei Tomiță ,Ilinca Pușcașu și Nicoleta Cojocaru

Loc III -Mitropolit Varlaam !-Șt.Axinte

Stefan Velișcu,Ioana Dumitrescu,Teodor Fădur

Loc IV -Negruzzi-Șt.Axinte

Alex Ifrim,Daria Acostoaie,Luca Dumitru

Sf. Parascheva – loc VI-L.Filip

Stefan Acasandrei,Bianca Curecheriu ,Andrei Filip

Loc III GRĂDINIȚE -Grădința 14 P.P. -Ghe.Aioanei

Iannis,Georgiana Clapon , Matei Pachiteanu

Grad.Sf.Parascheva loc V-L.Filip

Pandele Eric,Nemtanu Mara,Boureanu Robert

Grad. nr. 18 -loc VI- L.Filip

Dima Vlad,Spiridon Adriana,Costioaia Rares


– INDIVIDUAL  6 iunie –

ȘCOLI ECHIPE

Campioana la clasele I-II – Titu Maiorescu

Matei Vilcu,Ema Obada si Andrei Bulgariu

cu 18 victorii din 18 partide !!

Loc V

Paul Cirstean.Miruna Cociorva ,Iannis Comisu

OPEN IAȘI 10-18 MAI

Alex Calin a avut un rezultat exceptional,realizand 5,5 puncte in Open A

clasandu-se inaintea unui mare maestru si a unei pleaiade de maestri

internationali !! Este cel mai bun turneu facut vreodata  de Alex

in lunga lui cariera de 7-8 ani   de sah !!  Super tare !!

ceilalti premianti  :

Robert Pavaluc- loc VI 12 ani

Iannis Comisu -loc VI 10 ani

Andrei Filip- loc V 8 ani

Alex Suchar -loc VI 8 ani

Felicitări celor 26 de participanți de Micul Șahist de la Open B

pentru efort si dăruire si in special celor 3 de la Open A, Matei Dumitrescu,

Felix Fotache si Andrei Bulgariu care au refuzat premiile

tentante de la Open B si au ales sa joace intr-o companie mult mai puternică.

Felicitari tuturor !  Asa se onorează o pasiune !