Categorie: Premii

CAMPIONATELE PE ECHIPE 22-29.07

FETELE AU FOST EXTRAORDINARE !!!

2 MEDALII DE AUR și 1 de ARGINT !!!

Ioana Dumitrescu,Maria Samson,Maria Apostol.
La șah clasic au avut cele mai bune rezultate la mesele lor !

FELICITĂRI FETELE !!!

CAMPIONI NAȚIONALI 8 ANI LA ȘAH CLASIC – !!!

Andrei Filip,Matei Mogîrzan,Alex Suchar

Cel mai important și râvnit trofeu .
Alex Suchar premiul I la masa 3 !
Dealfel el a câștigat 12 din 14 partide jucate !

FELICITĂRI ! SUNTEȚI CEI MAI TARI !!


Cupa de primăvară

Cupa de primăvară –

Săptămâna Ateneului Tătărași la șah

Weekendul trecut a avut loc, la Ateneul Tătărași, un concurs de șah destinat juniorilor U12 ( până în 12 ani). Evenimentul a fost organizat în cadrul Săptămânii Ateneului Tătărași cu sprijinul autorităților locale și județene. Competiția, la care au luat startul și patru campioni naționali, a adunat 33 de copii din patru județe: Iași, Suceava, Vaslui și Ilfov (București).
Victorios a ieșit tot Matei Vîlcu, câștigător și al concursului din ianuarie de la Ateneu, cu 6 puncte din 7 partide, la egalitate cu Robert Păvăluc aflat într-o formă de zile mari și care a condus tot concursul,

Dintre tinerii de 7-9 ani evoluții bune au avut:Andrei Filip, Rareș Melinte, Alexandru Iordache, Marius Iurcu, Alexandru Lungu, Rareș Caunic.

Cei mai buni au fost recompensați cu medalii, cupe, diplome și premii constând în electronice.

premianti gen
Competiția va fi omologată la Federația Română de Șah pentru calculul punctajului rating și obținerea de categorii sportive.

Clasament general și clasamente pe categorii:
Clasament General: 1. Vîlcu Matei (C.S. Sfinxul Iași) 2.Păvăluc Robert Nicolae ( Micul Șahist Iași ) 3.Filip Andrei (C.S. Micul Șahist Iași) 4.Gorea Ștefan Alin (Philidor Iași) 5.Melinte Rareș Andrei ( Politehnica Iași) ;
Categoria 10 ani:1.Obadă Ema( Politehnica Iași) 2.Timircan Mircea 3.Meriuță George Cosmin ( ambii de la C.S. Sfinxul Iași );
Categoria 8 ani : 1. Zaharia Pavel Darius (C.S. Sfinxul Iași), 2. Caunic Rareș (Micul Șahist Iași), 3. Crețu Luca (CS Ariadna Suceava ) ;
Începători (rating 1001) : 1. Popescu Alin ( C.S. Micul Șahist Iași), 2. Burlacu Ștefan(CS Capablanca Iași), 3. Pomârleanu Ana Maria ( C.S. Micul Șahist Iași);
Fete: 1.Lehaci Miruna Daria ( Politehnica Iași) 2.Mihuț Maria Emilia( Politehnica Iași)3.Bărilă Ștefana (Cs Romtelecom Suceava).

Următoarea competiție importantă pentru juniorii U12 este Iași Open, în perioada 29 mai – 6 iunie 2015.

maestrul internațional Lucian Filip

IMG_6633

sursa:https://ateneutatarasi.wordpress.com/2015/04/28/cupa-de-primavara-saptamana-ateneului-tatarasi-la-sah/

4 MEDALII- 1 AUR ,2 ARGINT si 1 BRONZ

ANDREI FILIP – AUR  LA DEZLEGĂRI  și  BRONZ la BLITZ !!

MARIA SAMSON – ARGINT LA DEZLEGĂRI !

ANDREI BULGARIU – ARGINT DEZLEGĂRI !

1- AUR si 1 BRONZ prin ANDREI FILIP  care este performerul clubului
( cel mai mic și pirpiriu !) apoi MARIA SAMSON -1  ARGINT și
ANDREI BULGARIU -1 ARGINT .

FELICITĂRI  LOR și tuturor copiilor pentru dăruire și efort .

Mulțumiri părinților !

 

CUPA MICUL SAHIST EDITIA V

Cupa ”Micul Șahist” – Ediția 5 Februarie 2015

05 – 08.02.2015

PERFORMERII CONCURSULUI :

VLAD ZUBCU -castigator merituos la OPEN A

( a fost unul din primii mei elevi eminenti !

am lucrat cu el de  vreme de 3 ani,  de la 6 ani jumatate la 9 ani jumatate )

GEORGE MERIUTA – castigator OPEN B

ANDREI BULGARIU – a reusit cateva partide de atac  devastatoare

Obada E. –Bulgariu A.

1.e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.d4 Nf6 4.Bd3?! Nc6 [4…Qxd4?? 5.Bb5+]

5.Nf3 Bg4 6.Be2?! 0–0–0 [6…Bxf3 7.Bxf3 Qxd4?? Albul pare preocupat sa intinda curse …

Cele 2 tempouri pierdute astfel o vor costa . Regele va ramane prea mult in centru

iar candva face rocada va fi deja prea tarziu…]

7.c3 Qh5 8.Nbd2 e5! mutarea logica si necesara !

regele este in centru si trebuiesc deschise coloanele centrale

9.dxe5 Nxe5 10.0–0 la bataia in centru Andrei calculase urmatoarea varianta

[10.Nxe5 Qxe5 11.f3 Bc5 12.fxg4 Nxg4 si negrul trebuie sa castige]

10…Bd6 11.h3 Rhe8! 12.Qa4 este riscant de batut in g4 [12.hxg4 Nexg4 13.g3 Qh3

14.a4 Bc5]12…Kb8 13.b3? Bxh3 14.gxh3 Nxf3+! 15.Nxf3

[15.Bxf3 Qxh3 16.Rd1 Bh2+ 17.Kh1 Bg3+ 18.Kg1 Qh2+ 19.Kf1 Qxf2#]

15…Rxe2 16.Kg2 Re4 17.b4 Rg4+! 1– 0 Daca se bate turnul este mat in 5 mutari

Adi Zoabi – Bulgaru A.

15…Nd3+!! 16.exd3 Qxd3 17.Bd2 Rfe8+ 18.Kd1 Rad8 19.Qf4 Be3 0–1

ALEX SUCHAR un turneu foarte bun,si-a confirmat valoarea!!

MATEI MOGIRZAN -un talent autentic

de numai 6 ani jumatate !!

FESTIVITATE SFÂRȘIT AN

Sportivul anului 2014  – Matei Dumitrescu

Echipa campioana nationala la 10 ani      si            Sperantele pentru 2015 !

TOATE POZELE !

1.https://www.filemail.com/t/d8a29607cce24e218f914fe2bfde1abf

2. https://www.filemail.com/t/a8b6882af1044e0287aaf13467aec070

3. https://www.filemail.com/t/942fff9591c8420092f0db5a7094202

Multumesc lui Teodor Munteanu pentru efortul asiduu !!

CUPA RADIO – EDITIA III

2 jucatori despre care – cu siguranta,veti mai auzi –
eu ii consider certe sperante ale sahului iesean ,este vorba de
Matei Mogirzan si Rares Hagima,ambii de 6 ani jumatate !!
Matei Mogirzan a reusit 5 puncte la prima lui participare la un concurs
pentru legitimati,cu victorii asupra ,,consacratilor ,,
Bogdan Nechita si Diana Anghelutaclasandu-se al doilea la 8 ani ( !! )
iar Rares ,dupa 2 luni de club se claseaza
al doilea la turneul C !
P.S.Multumesc colegului meu Ciprian Hociung care l-a format pe Rares.

Alte sperante de 6 si jumatate,Maria Samson si Ioana Dumitrescu,

cu locurile I si III la 6 ani !!

De data aceasta ,o certitudine -Locul I la 8 ani -Andrei Filip !

CLASIC – CAMPIONI 10 ANI !!

5   MEDALII 1  AUR 1 ARGINT ,   3   BRONZ !!

LA  PROBA CARE CONTEAZA CU ADEVARAT

IN PALMARESUL UNUI CLUB ,CEA DE

CLASIC



echipa de 10 ani a devenit campioana nationala

dupa o lupta extrem de inversunata !

Sincere felicitari pentru Andrei Bulgariu ,Iannis Comisu

si Fotache Tudor

si in special lui Matei Dumitrescu

care a fost un adevarat capitan de echipa si a tras echipa dupa el.

Echipa de fete Micul Sahist de fete 8 ani in componenta :

Antonia Lacatusi ,Ana -Maria Costescu si

Nicoleta  Cojocaru -Mlesnita -cu 4 puncte din 5 !

a cucerit medalia de bronz !


Diana Lupascu a cucerit aurul la 14 ani cu echipa de fete

a Politehnicii Iasi  la care a fost imprumutata

si Alex Calin aurul tot la 14 ani imprumutat

si el la echipa Tinerii Maestri  !

Felicitare celor 3 micuti Teo Fadur,Rares Costioaia,Matei Pachitanu

pentru curajul de a juca la  grupa de 10 ani si

multumesc parintilor pentru intelegere.

Cele mai bune performante la CLASIC :

Matei Dumitrescu si Andrei Filip cu 6 din 7 !, Andrei Bulgariu 5 din 6,

Felix Fotache  si Nicoleta Cojocaru Mlesnita  4 din 5 ,

Iannis Comisu 3,5 din 4

RAPID


Echipa Micul Sahist A  a devenit vicecampioana nationala !

Echipa Micul Sahist A de fete 8 ani a ,,recidivat ,,

obtinand medalia de bronz !

Nicoleta Cojocaru- Mlesnita  5 din 5  !!


Cele mai bune performante la RAPID :

Matei Dumitrescu din nou 6 din 7,Robert Pavaluc -care si-a revenit ! –

cu 5 din 6 ! si Matei Pachitanu cu 5 din 7 !

BLITZ


Baietii de la 10 ani au luat bronzul..

Remarc pe Matei Dumitrescu ( 5,5 pct) si Matei Samoil ( 4 pct .)

in conditiile cand nu am facut pregatire specifica pentru blitz  !

*****   Matei Dumitrescu a dovedit ca este un campion

adevarat ,din 21 de partide jucate a  castigat  15 partide,

a remizat in 5 si a pierdut doar una  !    *****

– si aia totusi la blitz.

Per general, l-au secondat cu brio  toti cei 3 colegi din echipa de 10 ani.

Ceilalti 2 remarcati sunt Andrei Filip si Nicoleta Cojocaru-Mlesnita.