Chess & Strategy,Carti & Reviste

MATERIALE  PENTRU  ANTRENAMENT

http://www.stere.ro/ – puteti descarca carti si reviste de sah

sau pe frsah.ro la  Lectii descarcati finalurile care se pot vizualiza

prin programul  ChessBase Raeder 2013

pe care-l puteti descarca gratuit de aici :

http://en.chessbase.com/pages/download

STUDIU

Site-uri pentru studiosi ( !!)  :   1.Chess & Strategy

2. http://www.chess.com/

3. http://bishopsbounty.blogspot.ro/

4. http://www.365chess.com/

JOC

iti poti crea un cont si juca free

pe :      http://en.playchess.com/Home/Download

Indicatii gasesti aici  : http://en.playchess.com/Home/Support

CLASIC – CAMPIONI 10 ANI !!

5   MEDALII 1  AUR 1 ARGINT ,   3   BRONZ !!

LA  PROBA CARE CONTEAZA CU ADEVARAT

IN PALMARESUL UNUI CLUB ,CEA DE

CLASIC



echipa de 10 ani a devenit campioana nationala

dupa o lupta extrem de inversunata !

Sincere felicitari pentru Andrei Bulgariu ,Iannis Comisu

si Fotache Tudor

si in special lui Matei Dumitrescu

care a fost un adevarat capitan de echipa si a tras echipa dupa el.

Echipa de fete Micul Sahist de fete 8 ani in componenta :

Antonia Lacatusi ,Ana -Maria Costescu si

Nicoleta  Cojocaru -Mlesnita -cu 4 puncte din 5 !

a cucerit medalia de bronz !


Diana Lupascu a cucerit aurul la 14 ani cu echipa de fete

a Politehnicii Iasi  la care a fost imprumutata

si Alex Calin aurul tot la 14 ani imprumutat

si el la echipa Tinerii Maestri  !

Felicitare celor 3 micuti Teo Fadur,Rares Costioaia,Matei Pachitanu

pentru curajul de a juca la  grupa de 10 ani si

multumesc parintilor pentru intelegere.

Cele mai bune performante la CLASIC :

Matei Dumitrescu si Andrei Filip cu 6 din 7 !, Andrei Bulgariu 5 din 6,

Felix Fotache  si Nicoleta Cojocaru Mlesnita  4 din 5 ,

Iannis Comisu 3,5 din 4

RAPID


Echipa Micul Sahist A  a devenit vicecampioana nationala !

Echipa Micul Sahist A de fete 8 ani a ,,recidivat ,,

obtinand medalia de bronz !

Nicoleta Cojocaru- Mlesnita  5 din 5  !!


Cele mai bune performante la RAPID :

Matei Dumitrescu din nou 6 din 7,Robert Pavaluc -care si-a revenit ! –

cu 5 din 6 ! si Matei Pachitanu cu 5 din 7 !

BLITZ


Baietii de la 10 ani au luat bronzul..

Remarc pe Matei Dumitrescu ( 5,5 pct) si Matei Samoil ( 4 pct .)

in conditiile cand nu am facut pregatire specifica pentru blitz  !

*****   Matei Dumitrescu a dovedit ca este un campion

adevarat ,din 21 de partide jucate a  castigat  15 partide,

a remizat in 5 si a pierdut doar una  !    *****

– si aia totusi la blitz.

Per general, l-au secondat cu brio  toti cei 3 colegi din echipa de 10 ani.

Ceilalti 2 remarcati sunt Andrei Filip si Nicoleta Cojocaru-Mlesnita.

CUPA FEG – O REUSITA DEPLINA !

A fost o participare numeroasa , 55  de copii ( !)

Multumesc conducerii FEG pentru sustinerea constanta a sahului

si pentru sponsorizare .

Deasemenea  multumesc colegilor mei

Mihail Stefanache,Alin Garbea si Alin Apostol  pentru ajutorul acordat

precum si personalului de la scoala pentru ajutor !

Toti copii de la Micul Sahist au cucerit premii astfel :

Andrei Dimitrenco si Teodor Fadur au cucerit locul II si III la pregatitoare baieti

iar Nicoleta Cojocaru si Alexandra Rotariu locurile II si III la fete pregatitoare.

Maria Apostol a castigat locul II la gradinite !

David Vasiliu premiul I iar Bogdan Rotariu

si Ilinca Puscasu premiul III la pregatitoare ! Felicitari !

CAMPIONI GRADINITE !!

ANDREI FILIP – CAMPION PREGATITOARE !

MARIA SAMSON -CAMPIOANA GRADINITE FETE !

ANA-MARIA COSTESCU -VICECAMPIONA PREGATITOARE !

NICOLETA COJOCARU-MLESNITA  LOC III PREGATITOARE !

MATEI PACHITEANU -VICECAMPION GRADINITE !

GEORGIANA CLAPON -LOC III GRADINITE !

RARES COSTIOAIA- LOC III GRADINITE !

RAZVAN CUCU – LOC VII PREGATITOARE !

Foarte bine au jucat si Alex Vizitiu,Matei Mogirzan si Alex Ifrim.

FELICITARI TUTUROR !!

CONCURSURI ȘCOLARE

PREGĂTITOARE + GRĂDINIȚE ECHIPE

Miercuri  28 mai  ora 15.45 –  Sala de Consiliu a Primăriei Iași


loc  I clasa PREGĂTITOARE echipa  Titu Maiorescu !!-Șt.Axinte

Matei Tomiță ,Ilinca Pușcașu și Nicoleta Cojocaru

Loc III -Mitropolit Varlaam !-Șt.Axinte

Stefan Velișcu,Ioana Dumitrescu,Teodor Fădur

Loc IV -Negruzzi-Șt.Axinte

Alex Ifrim,Daria Acostoaie,Luca Dumitru

Sf. Parascheva – loc VI-L.Filip

Stefan Acasandrei,Bianca Curecheriu ,Andrei Filip

Loc III GRĂDINIȚE -Grădința 14 P.P. -Ghe.Aioanei

Iannis,Georgiana Clapon , Matei Pachiteanu

Grad.Sf.Parascheva loc V-L.Filip

Pandele Eric,Nemtanu Mara,Boureanu Robert

Grad. nr. 18 -loc VI- L.Filip

Dima Vlad,Spiridon Adriana,Costioaia Rares


– INDIVIDUAL  6 iunie –

ȘCOLI ECHIPE

Campioana la clasele I-II – Titu Maiorescu

Matei Vilcu,Ema Obada si Andrei Bulgariu

cu 18 victorii din 18 partide !!

Loc V

Paul Cirstean.Miruna Cociorva ,Iannis Comisu

OPEN IAȘI 10-18 MAI

Alex Calin a avut un rezultat exceptional,realizand 5,5 puncte in Open A

clasandu-se inaintea unui mare maestru si a unei pleaiade de maestri

internationali !! Este cel mai bun turneu facut vreodata  de Alex

in lunga lui cariera de 7-8 ani   de sah !!  Super tare !!

ceilalti premianti  :

Robert Pavaluc- loc VI 12 ani

Iannis Comisu -loc VI 10 ani

Andrei Filip- loc V 8 ani

Alex Suchar -loc VI 8 ani

Felicitări celor 26 de participanți de Micul Șahist de la Open B

pentru efort si dăruire si in special celor 3 de la Open A, Matei Dumitrescu,

Felix Fotache si Andrei Bulgariu care au refuzat premiile

tentante de la Open B si au ales sa joace intr-o companie mult mai puternică.

Felicitari tuturor !  Asa se onorează o pasiune !

PREMIERE LA GALA SPORTULUI IESEAN

In urma unui an de excepție cu  o medalie de aur europeană si cu

3 medalii de aur naționale,Andrei Bulgariu este recompensat

în cadrul Galei sportului ieșean cu titlul de cel

mai tânăr performer ieșean. Felicitări !!!

Doresc și celorlalți membri  ai clubului să ajungă să intre

în rândul celor mai buni sportivi ai Iașului !

SERBARE CLUB MICUL SAHIST

TOP 10  – MICUL SAHIST

1.Andrei Bulgariu -campion national si campion al U.E.

2.Alex Calin-bronz nationale si bronz U.E.

3.Alex  Adascalitei -campion national echipe + loc I Open  B 12

4. Robert Pavaluc – campion national echipe + loc I Galati

5.Dumitrescu Matei -bronz echipe si Calimanesti + loc I Galati

6.Fotache Felix -bronz echipe + loc V Calimanesti

7.Diana Lupascu- Medalie de aur la Chess Summer Varna

+ medalie argint echipe rapid europene

8.Andrei Maties – premii Galati si Onesti + crestere 200 puncte rating

9.Bogdan Parfene -crestere 200 puncte rating

10. Mihai Hogas-mai multe premii + crestere 100  puncte rating

Nota : Pentru medalii nationale si internationale clubul premiaza

primii 7 sahisti cu cate un serial playchess ( 33 euro)